Skip to content

Red Kit

Şubat 10, 2010

Eve dönüyordum, yoldaki büfede Red Kit cd’leri vardı. Dikkate şayandır ki, her gün televizyonda vermelerine, benim de istediğim her gün izleyebilmeme rağmen o cd’lerde ya RedKit’in daha komik maceraları varsa diye almadan edemedim.

gölgesinden hızlı silah çeken Red Kit

 • Biz Red Kit’i, kendi gölgesinden bile hızlı silah çeken vahşi batının iyi yürekli yalnız kovboyu olarak tanıdık. Gölgesi bu duruma fena içerler tepinir durur.
 • Rin Tintin, evrendeki en aptal köpek, saçma sapan yerlerden çıkar. Düldül bile sinir olmaktadır bu uyuz köpeğe ama Red köpeği kollar pek çok bölümde. Ama Rin tin tin’e en çok Joe sinir olur.
 • Daltonlar’ı kovalar durur: Joe, William, Jack ve Averel. Bu “Ne o dizilmişsiniz daltonlar gibi” lafı sonraki nesillere atasözü olarak kalacak. Joe Avarel’i döver her defasında. Red Kit bunları kodese tıktıkça bunlar kaçarlar, tren soyup yakalanırlar yine yer altından tünel kazar kaçarlar, hapishanedeki en ufak karmaşadan yararlanır yine kaçarlar…
 • Tabii bu çizgi filmin/çizgi romanın sonu fikstir, Red Kit vahşi batı çöllerinde gün batımına doğru atını sürer. “I’m a poor lonesome cowboy!” Sonunu bilmeme rağmen zevkle izlediğim başka bir şey yok herhalde.
 • Malumunuz Red Kit’in orijinal adı Lucky Luke. Red Kit, onu Türkiye’ye getiren amcaların oradan buradan toplayıp uydurdukları bir isim, bir bilgi-sayar kadar ilginç bir derleme fakat tutmuş işte.
 • Red Kit’in nişan aldığını hiç görmeyiz, sadece sonrasında tabancasından çıkan dumanı görürüz. Duman demişken, başlarda sigara içen Red Kit akciğer kanserine yakalanmamak için sigarayı bırakmış, o zamanlar nikotin sakızı olmadığı için ağzına bir saman çöpü/ ot alıvermiştir. (Hatta sigara karşıtı posterler bile yayınlanmış o zamanlar, Red Kit bile buna Gruppenfoto_300 dayanamıyor diye)
 • Kızılderililerin liderleri oturan boğa, uçan kaplumbağa ya da o bölümde her kimse, tek sevdiği soluk benizli Red Kit’tir her zaman. Tabutçu ve akbabaları, dansçı kızlar, her kasabanın ayrı şerifi, telegraf getiren çocuk, Daltonlar’ın annesi, pısırık koca oliver’la karısı arabella, ve interntte okuyup hatırladığım diğerleri: calamity jane, billy the kid..
 • Red Kit’in yazarı-çizeri Belçikalı karikatürist Morris 2001’de öldü.
 • Bir erkek nasıl hem cesur, hem karizmatik, hem zeki, hem kibar olabilir bize gösteren Red Kit’tir. Adam vahşi batıda yaşardı ama güzel çatal bıçak kullanırdı.
 • Komiktir ki Red Kit kadınlar söz konusu olunca çok utangaç olur, kızarıverirdi hemen :)
 • Red Kit’in kıyafeti de fikstir, yalnız kovboyun yanında bavul taşıyacak hali yok ya zaten. Kendi kıyafetlerini kendi yıkar, düğmesini kendi diker. Hatta bir bölümde sarı gömleği, siyah yeleği, kırmızı fuları, beyaz şapkası, kotu ve botları, kısaca her şeyini çaldırmıştı. Sonra gidip satın almak istemiş ama kasabada bulamayınca saçma sapan bir kılıkla dolanmıştı bir süre :)
 • Hiç dikkat ettiniz mi bilmem ama Red Kit’te bir gram kas yoktur, adam zannedersin ki yeni ergenliğe girip boy atmış zayıf oğlan çocuğu. Ama cüssesine rağmen bilek işinde de kuvvetlidir.
 • Bölümlerde Çinliler hep sinsi ve düzenbazdır. Meksikalılar da tembel, bütün gün hamakta yatar dururlar, kasabalarında ortalarda kimse dolanmaz.
 • Red Kit’i Köksal Engür seslendiriyor. Hem Büdü, hem Red Kit, hem Squitward’ı aynı kişinin seslendiriyor olduğunu kaçımız farkettik çocukken?

lucky-luke_2

Red Kit’i sevmeyen ölsün bir zahmet.

Reklamlar
One Comment leave one →
 1. Şubat 10, 2010 10:35 pm

  Severdim bende bunu. Cidden Red Kitin sonu hüzünlüdür ya. Bence biz isim bulma konusunda başarılı denemelere imza atmış bir milletiz. Her zaman o kadar kötü gelmiyor kulağa bulunan isimler.

Yorumunu sevdim

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: