Skip to content

Kore’de vantilatör ölümleri

Nisan 2, 2011

vantilatör öldürür mü

Şehir efsanelerini bilirsiniz… İşte onlardan Kore’de de pek çok var. Bu yazının konusu olan ve Korelilerin çoğunun inandığı mit şöyle: Kapalı bir odada uyurken direk vücuduna doğru çalışan bir vantilatör varsa, ölürsün! Bu yüzden bir zamanlar uyurlarken mutlaka pencere ya da kapı açarlarmış. Peki Korelileri bu kadar korkutan vantilatörler gerçekten bir insanı öldürebilir mi?

Uzak Doğu evlerinin vazgeçilmez bir parçasının vantilatörler olduğu hepinizin malumu. O ufacık tefecik içi dolu turşucuk, hatta kutu kutucuk evleri yazın muhtemelen pişiyordur. Eh serinlemek için en ucuz yol da yellenmek. Maalesef birileri gün boyu size yelpaze sallayamaz, e madem bu işi seri olarak yapan bir makine de var… Mantığından yola çıkan Koreliler de abanmışlar vantilatöre. Hatta bazı çekik arkadaşlar o kadar abartmışlar ki, odalarında bir kendileri bir de durmaksızın çalışan vantilatörleri ile gece gündüz kalmaya başlamışlar. İşte sonra nedeni anlaşılamayan ölümler başlamış. Koreliler de katil olarak odada hala çalışmakta olan vantilatörlere yöneltmişler parmaklarını.

Bu ölümleri iki nedene bağlamışlar. Birincisi, havasızlıktan boğulma. Çünkü vantilatör direk yüzünüze doğru çalışıyorsa yüzünüzün etrafındaki hava çok hızlı hareket edeceği için nefes almanız zorlaşacaktır. Yine aynı nedenle- derinizin etrafındaki hava çok hızlı bir şekilde sirküle olacağı için- deri yoluyla solunum zorlaşacak. İkinci neden ise kişinin dehidratasyon sonucu hipotermiye girmesi.

Kore’de ardı arkası kesilmeyen vantilatörlü ölümlerden sonra insanlar o kadar paniklemişler ki, çareyi ancak bu nedenlerde bulabilmişler. Bir kere insanın bu açıklamalara gülesi bile gelmiyor, kurbağa mıyız biz kardeş deyip uzaklaşmamız normal şartlar altında muhtemel. Hatta Korelilerle dalga geçmek isteyenler için bulunmaz Hint kumaşı olmuş bu mevzu, bayağı bir dalga geçmişler. Yine de sonra başka -bilimsele yakın- açıklamalar da gelmiş. Mesela kapalı bir odada vantilatör çalışırken uyumayı bir turbo fırındaki tavuğun pişmesine benzeterek ölümlerin arkasındaki sebebin hipotermi değil aksine hipertemi olduğunu iddia etmişler. Yani ısı yayılımı, konveksiyon gibi meselelerle fazlaca haşır neşir olmuşlar.

Kore’de vantilatör ölümü olarak bilinen ölümlerin de aslında yalnızca vantilatör çalışmasına bağlı olup olmadığı muamma, çünkü ölenlere otopsi bile yapılmamış. Keza ölen insanlar alkolik (olmayan Koreli varsa boncuk takacağım) ve ek hastalıkları olan insanlarmış. Yine de belki gerçekten vantilatör öldürüyordur diyerek kendi vantilatörlerine yeni bir fonksiyon eklemişler: Belli bir süre çalıştıktan sonra kendiliğinden durma. Böylece şimdilerde akıllarını ferah tutarak rahatça uyuyorlarmış.

Ne diyelim, sağlıklı yaşayın!

Minik Not: Yeri gelmişken söyleyeyim (Pek alakası yok gerçi hahah). Bir mangada (sanırım Kimi ni Todoke’ydi) vantilatörün önünde oturup mutlu bir şekilde serinleyen kız çizimi vardı.. Kelimenin tam anlamıyla bayılmıştım. Onlarca defa çizmiştim, çizmesi bile ayrı bir keyifti..

Vantilatörleri çok severim de Koreliler son 10 senedir biraz soğuklar galiba :)

Reklamlar
6 Yorum leave one →
 1. Chibi permalink
  Nisan 17, 2011 7:34 pm

  hahaha :D süper bir yazı olmuş bu hiç duymamıştım böyle bişey katil vantilatörler huhuhu Stephen King romanı gibi belki vantilatör geceleri canlanıp odadakini boğazlıyordur bu daha muhtemel :) neyse yine de vantilatör çalışan bir odada uyumak kadar berbat bişey olamaz bizzat yaşadım ve dondum :D

 2. bunusevdim permalink*
  Nisan 18, 2011 4:45 pm

  Çok hoşsun chibi’cim, Stephen King romanı gibi ha, bayıldım, hayal etmesi bile güzel oldu :) Yav olsun be, vantilatörsüz de hayat zor, her yerde klima bulamıyorsun, bulsan bile yararlı mı zararlı mı olduğunu hala anlamadım gitti. Ama vantilatörler candır kandır, ben çok severim, bıraksalar gece gündüz yapışabilirim :)

  • Chibi permalink
   Nisan 18, 2011 6:48 pm

   ya öyledir herhalde bizim vede o ikisi de olmadı hiçbir zaman yazın piişsek bile öyle şeyler kullanmadık alışmadık Japonya’da kaldığım evde duş aldım bir baktım vantilatör açılmış evin diğer kızları ıslak saçlarını vantilatörle kurutuyor bir derceye kadar norma bu çünkü nem çok fazla yıknadıkdan sonra oluk oluk terliyor insan ama ıslak saçlarla sabaha kadar vantilatör açık kalınca ertesi sabah başım çatlıyordu çok fena :D

 3. bunusevdim permalink*
  Nisan 19, 2011 4:56 pm

  Hahahha banyodan sonra vantilatörle saç kurutmak mı, harakiri yap daha iyi :) Chibi, tabii sen vantilatörü vatanında test etmişsin, o yüzden diyecek birşey bulamıyorum hahah

 4. Hatice permalink
  Kasım 6, 2012 7:40 pm

  Vantilatör ölümleri ve Kore birleşince direk geldim itiraf ediyorum ki benim vantilatör fobim var ve bu fobinin benim ölüm sebebim olabileceğini bile çok düşünmüşümdür sakınan göz misali.Al işte Korelilerle bir ortak yön daha:)

Yorumunu sevdim

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: